Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 18:14 #63658

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Sto se odnesuva do nisanjeto : taka zaspiva od bebe, za zal..mozebi trebase da go ostavam da poplace, pa mozda kje se naviknese, ama jas ete potresena, pisuvav deka sme predverme rodeni , na sekoe negovo kenknuvanje go zemav vrace i ne sum go ostavila ni minuta da place, i sega ...kje si go plakjam danokot...Ne znam, mozebi i e do deteto ( sto veli Nebo) ama jas ikogas nema da doznaam, sto kje bese ako postapuvav poinaku..Kako i da e , samo jas i majka mi mozeme da go uspieme ( so nisanje i dvete) a mm i sveki samo denski ama ako e epteeeen papsan inace nema sansi..kaj niv i nisanje ne pominuva..
@Sara , toa sto velis deka kamo da se zdravi pa ako treba kj egi nisame, ( se soglasuvam sekako) ne deka sakam da se zalam, ama se si mislev deka dosega kje fati nekoj red i kje moze sam da si zaspie ( barem vo lezecka polozba , barem so nisanje na krevet) ama kako sto mi mirisa kje terame vaka uste dolgooo..A mene kje mi pukaat kapilari po noze, nasabajle me bolat petite edvaj se razdvizuvam, me bolat zlezdite pomegju pazuvite i gradite :( ... toa e...

Sara, osven so prolajf ( koj dobro e da go davas i posle antibiotikot) ako maliot ima uste proliv ti preporacuvam - svezo ceden sok od morkovi, caj od nane i voda vo koja prethodno se varel oriz , kaj nas ova sekogas uspeva, ( ne mora da jade mnogu kolicinski, ama obavezno da pie za da ne dehidrira
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 19:03 #63687

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Sara wrote:
А друг кога ги успива - прашањево е за натали и мирка, дали исто со нишкање ги успива во раце?
Мојов заспива исто со нишкање, дел во раце, дел ќе го свртам на страна во креветчето и го нишкам така на душечето, ама на пример свеки нема шанси во раце да го успива, а она го чува дома и се чудам како и заспива, она вика во креветче го нишка, а исто и мојов, кај мм не сака плаче, а јас го земам во раце на сред ноќ одма се смирува, и да сака некој - неможе да ми помогне, и да не заборавам без омиленото ќебе додека не го осети - ма ни во раце ништо не помага, нема спиење и нема цицање ;)

Potpis za napisanovo, osven zenava sto go cuva go uspiva vo race ke se gusnat ne go niska ,ke ja gusne i zaspiva, a kaj mm ne saka rika kako magare da se cudis sto vikas i da saka nekoj da mi pomogne nemoze.Sara so niskanje se uspivame i cela nok se niskame , ova e veke vaka najmalce 1 mesec prethodno imase periodi samo ke cicne i prodolzuva sega dodeka ne go uspijam so niskanje nema sansi da spie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 19:12 #63690

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Ехехјјјј....јас CTS имам на рацете од тоа нишање. Дур не ми дојде памет. Една вечер лежевме во кревет и останавме будни до 10 а обично во 8 заспива. И нема...таа инат јас поинат. И кога ќе речеше во раце...и викав не бе чекај сега приказна ќе ти кажам. Па после и викав ќе ти пеам. Па еден куп други залажувања дур не и се приспа и само ме гушна. Од тој ден си легнуваме во 8 се мазиме и си ќутиме едно 10 мин. И си заспива. Нормално има денови кога збеснува де ќе седне па сака да ја ниша куклата, де сака млеко, вода што се не...ама важно не се нишкаме....Многу упорност и нерви ако се решите да промените навика. Како и за се нели...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 23:57 #63795

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ние сме алергични на Prolife :zid; Кога му дадов се вцрве околу устата многу.
Се мислам како може да сме алергични на бактериите што нормално ги ма во цревната флора и го препорчитувам упатствово по сто пати и сфатив дека веќе имаме докажана алегија на млеко, а мислам дека во млекото ги има овие млечно-киселински бактерии, па најверојатно тоа му ја предизвикува алергијата. Е од една беља во друга, аман веќе :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 26 Окт 2010 17:27 #65153

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Сара!
И ние во моментов ги користиме Пролајф. И Анастаија ми е алергична на меко но на алфа протеините од млекото и не и сметаат пролајф. Ти прв пат му даваш Пролајф да се напие. не би требало да се штетни баш тие се супер во комбинација со антибиотикк зада се сочува цревната флора кај детето. Сте правеле ли алерготестови на некои патогени бактерии ( ако воопшто има таков тест )?
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Окт 2010 16:54 #65540

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Младеновска не сме правеле таков детален алерго-тест, незнам ни дали има воопшто, можеби во приватниве лаборатории, но оној класичен тест покажа алергија на млеко е сега што точно во млекото, немам појма
И да прв пат му давам Пролајф и исто како од млекото таму каде што го допре течноста од шишенцето имаше изразено црвенило, истата реакција, ми личи на истата алергија, ако е така, тогаш е посериозна алергија него што си мислев, ама ќе видиме, времето ќе си покаже.
Инаку му дадов и Линекс - пола ткапсула растворена, и исто е на база на тие млечно-киселински бактерии, не прочитав баш дали е истиот состав од збор до збор - но од Линексот немавме алергија, па продолжив со тоа неколку дена, бидејќи имавме пролив, сега за сега сме фала богу ОК;
Ги прекинавме антибиотиците, малце уште ни тече носето, но не е страшно и што е најбитно ни се враќа и апетитот, столицата е ОК, се надевам се излечивме, е сега треба многу пазење, затоа што оваа сезона на грипови само што започна, ама ќе пазиме, нема многу дружби и тоа е тоа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Окт 2010 17:38 #65571

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Сара ајде дајбоже се да биде како што треба и побрзо да оздравите и повеќе ништо да не ве фати. Зошто матичната не ја прашаш дали смееш да му даваш Респивакс - имуностимулатори, ке му го подобрат имунитетот. Бидејќи веќе има 1 година,прашај ја дали можеш да му дадеш?
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Окт 2010 17:55 #65584

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Sara bas mi e milo sto Matej e podobar i po moe nemoj mnogu da go pazis i cuvas vo stakleno zvono zosto moze poloso da si napravis, jas naprotiv Martin go nosam nadvor i na poladno duri nkogas i ako e nekoj nastinat od nasite roditeli ne go krijam zosto mislam deka vaka se jaca , pa fala bogu do sega sme super, ali zimoto e pred nas i e dolgo se nadevam deka nema mnogu da nastinuvaat.Sakav da napisam deka izgleda konecno fativme nekoj red od ponedelnikov pocnav da go budam vo 8 casot prvo bese utepan i mi zaspa, ama vo vtornikot i denes uspeav i mu pomestiv se so spienjeto i sega konecno vcera prvpat zaspa vo 10 casot se nadevam deka vaka ke ostane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Ное 2010 16:51 #69954

 • lila_mk
 • lila_mk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 1
 • Карма: -1
mamicki pogore citav deka ste ispituvale ezonofili vo noseto? moze li nekoj da mi pojasne sto e toa i kako se ispituva ? dosega ne sme bile bolnicki ama od koga trgnavme vo gradinka eve pak ni tece noseto so takvi zolti mrsuli, prosliot pat pievme cefaklor, ne pomogna, pa augumentin i toj ne pomogna pa koga mi digna 42 temoeratura ni dade sumamed . se smiri i kaslanje i temperatura ama eve posle 3 nedeli pak ni tece nose. zatoa sakav da prasam sto e toa EZENOFILI moze li ambulatski da se ispita klaj mojata maticna lekarka vo idadija?
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2m.lilypie.com/iDlRp1.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Ное 2010 16:53 #69958

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Toa e ispituvanje za alergija. Se zema nesto kako bris od noseto i rez. se pravat za okolu 1-2 saati. Ama vo Kozle, ne moze vo Idadija (barem jas taka znam). Nie 2 pati sme pravele i sekogas e -. A noseto tapan :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Ное 2010 16:55 #69962

 • lila_mk
 • lila_mk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 1
 • Карма: -1
:tupco: thanks damjana otposle mi tekna......
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2m.lilypie.com/iDlRp1.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Ное 2010 17:23 #69995

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
lila_mk wrote:
mamicki pogore citav deka ste ispituvale ezonofili vo noseto? moze li nekoj da mi pojasne sto e toa i kako se ispituva ? dosega ne sme bile bolnicki ama od koga trgnavme vo gradinka eve pak ni tece noseto so takvi zolti mrsuli, prosliot pat pievme cefaklor, ne pomogna, pa augumentin i toj ne pomogna pa koga mi digna 42 temoeratura ni dade sumamed . se smiri i kaslanje i temperatura ama eve posle 3 nedeli pak ni tece nose. zatoa sakav da prasam sto e toa EZENOFILI moze li ambulatski da se ispita klaj mojata maticna lekarka vo idadija?

Тоа ти е испитување на алергија, се вади крв и преку крвта се испитува. Езенофили испитуваат во Адриалаб, приватно е се наплака 200денари.
Ако одите таму ке потенцирате дека сакате да ви извадат крвна слика со езенофили, за да не ви ја наплатат целосната крвна слика па дупло да платите. Инаку овде ти е сто% проверено.

Се надевам дека ти помогнав малки, позз :guskanje:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 10 Ное 2010 19:39 #70929

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Denes treti den kako ima prolivce ,vaka e dobar ne e bolen neznam od sto moze, sakam na dieta da go stavam , sto se davase daj pisete-banana,kompir,oriz drugo sto smee
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 10 Ное 2010 19:42 #70932

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mirka wrote:
Denes treti den kako ima prolivce ,vaka e dobar ne e bolen neznam od sto moze, sakam na dieta da go stavam , sto se davase daj pisete-banana,kompir,oriz drugo sto smee

Jabolko isto no jas bi ti preporacala da mu davas i do suspenziite Prolife po edno flakoce na sabajle na gladno nekolku dena. Ke vidis kako ke mu bide odma bolje :)
Neli dokolku e samo prolivceto i nema drugi popratni elementi, a vikas gi nema.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2010 05:05 #71081

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Mirka исто како Мајси би те советувалаПролајф суспензии насабајле на гладно да му ја даваш целата ампула, има за проливце и ентерофорил, линекс про, цај од драка или пари од драки незанм како вие го знаете тој чај. Јас постојано и варам од тој цај и кога ке се олади како вода ке си го испие и после 1 ден столицата веке и е уредна.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2010 18:02 #71236

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Devojki tolku nemam vreme da sednam i procitam ubavo na forumov, a tek da napisam nesto..... Navistina mi nedostasuvate :) .

Jas i Luka sme daleku od Mkd, na gosti kaj tato, tuka e toplo, 30 stepeni, Luka dzverosuva na plaza, trca, tepa nevidena kilometraza, ja demek vezbam imam kondicija, ziva voda me pravi trcanjeto po nego :). Ama merak mi e, disi cist vozduh, mnogu energija trosi, non stop se dvizi i potoa poveke mi jade i poveke spie. Ama nekako epten e zalepen za mene, non stop "Mamo, mamo", me gali, me guska, ja cuvstvuva promenata....

Vo avion bese mnogu miren, se me slusase, smeski, jas ocekuvav da zbesne....

Edino sto sum u dilema... Tuka nema Nestle junior.... Ima Neslac 1+, no gotovo, rastvoreno, vo tetrapak izdanje. Ima nekoj od vas poznavanje za istovo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 14 Ное 2010 05:14 #72232

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Дали проливот и многу црвено газе може да е последица од антибиотикот што го примаме, почнав да му давам б комплекс во гранули ама незнам како е дозирањето, пипува една лажица за деца и возрасни?
Инаку се надевам до понеделник ќе ги примаме антибиотициве, ама јас уште кашлам многу се надевам нема да го разболам пак детево, таков е вирусов излгеда со многу кашлање и шлаем....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 14 Ное 2010 05:22 #72239

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Sara na gazeto mackaj od vitaminskata krema so peru balzam sto e, neznam sega civa bese ama samo kazi vaka kako ti pisav ja znaat vo apteka. Epten pomaga a e ic pari.
Za prolivot mozes da svaris kori od kalinki(ako ima) i od vodata se dava da se napie, odma prestanuva :)
Za B kompleksot, tocno se dava po edna kafena lazicka, a bidejki tolku vreme ste na antibiotik mozes i da mu davas i Prolife em eza meseto, za crevnata flora a i za prolivceto pomaga.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Ное 2010 16:09 #72559

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ova so korava od kalinka e tocno jas nekni mu dadov i odma mu se smiri prolivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Ное 2010 16:12 #72562

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
За црвенилото на газето нас најмногу ни помага дебел слој прво од Пантексол (или Пантенол) па Бекутан кремата со цинк оксид. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Ное 2010 18:28 #72686

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Na kolku vreme gi menuvate D3 kapkite, jas porano koristev vigantol ama sega ortopedot mi rece D3 da zemam pa neznam na kolku vreme se menuvaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Ное 2010 18:30 #72687

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Колку што знам јас, на 2 недели се менуваат. За секој случај Мирка кога ќе ги купуваш прашај во аптека, најсигурно ќе ти кажат. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Ное 2010 04:57 #72955

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Д3 јас ги менувам на 4 недели отрпилика и ги чувам во фрижидер.
Инаку до денес пиевме антибиотик - 7 дена мислам дека доволно е, подобри сме, сега и проливчето ни се смирува, инаку за перу балзам ја имам кремата, стварно е магична за црвено газе, сега му давам витамин ц и б комплекс, па ќе почнам за некој ден и нешто дополнително за имунитет, само да се опраиме малце од антибиотикот, сирот се како дупчиња на јазичето му се појавија од тоа сирупот ( и мене така во бременост ми се појавија, како недостаток на витамин б).
Само уште јас да не се давам од кашлање, и се ќе биде сируп, да не знаете некој сируп против кашлица за возрасни, гледам во Зегин имаат ваков онаков, незнам кој е стварно ефективен.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Ное 2010 05:00 #72961

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Sara bilo koj samo da e na baza na tegavec, epten smiruva tegavecot :OK:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Ное 2010 05:03 #72962

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mirka wrote:
Na kolku vreme gi menuvate D3 kapkite, jas porano koristev vigantol ama sega ortopedot mi rece D3 da zemam pa neznam na kolku vreme se menuvaat.

Pisav pred malku vo temata D3 i Vigantol. Da ne se povtoruvam, no eve i tuka da kazam deka informacijava e od prva raka od vraboteni vo Pliva, Plivit D3 po otvoranjeto se cuva vo frizider i nema potreba da se menuva, slobodno moze sisenceto da se potrosi do kraj.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna, Mirka

Најново на форумот

 • No posts to display.