Секому му се случува да има голема желба за одредена храна - парче чоколадо, чипс или парче леб и сирењe и тука нема ништо необично или чудно. Но понекогаш вашата силна желба да консумирате одреден вид храна може да биде јасен сигнал што му недостига на вашето тело. Погледнете што се обидува вашето тело да ви каже, барајќи одреден вид храна:

Искреноста, честото разменување нежности и малите ритуали се ситници со чија помош можете да ја избегнете монотонијата во бракот или врската.

Ако  често ви се случува да се чувстувате изморено, без енергија, дефинитивно мора да обратите внимание што јадете. Храната која ја јадеме содржи одредени витамини и минерали кои можат да влијаат на нашата способност да имаме доволно енергија во тек на целиот ден. Железото на пример пренесува кислород од црвените клетки до нашите мускули, а може да го најдете во блитвата, спанаќот, семе од сусам и маслинки.

Семето од лен е многу фалено од следбениците на здрав начин на живот, поради својот состав во кој најголем дел се корисните омега-3 есенцијални масни киселини, лигани, кои се познати како растителни естроген, растворливи и нерастворливи влакна. Според истражувањата, помага во борбата против кардиоваскуларните заболувања, дијабетес, рак на дојка, дебелина и проблеми со метаболизам.

На луѓето кои досега немале среќа да најдат сродна душа им се нуди нова апликација “refrigerating“ со која корисниците разменуваат снимки на содржината на својот фрижидер и пронаоѓаат блискост, барем во јадењето, ако можеме да ѝ веруваме на поговорката „патот до срцето е преку желудникот“.

Денот на раѓање, неповрзано со месецот може да ви каже на кој тип личност припаѓате, и тоа неверојатно прецизно.

Фотографиите од бременоста се прекрасен спомен на секоја идна мајка, од  еден убав период. Најчесто во нив се вклучени и партнерите, идните татковци, кои позираат држејќи ги партнерките за стомакот. Но благодарение на новиот интернет тренд, иднитe татковци позираат со своите бремени партнерки и прават откачени фотографии кои станаа вистински интернет хит.

На социјалните мрежи многу љубовни двојки често објавуваат фотографии со партнерот, а тоа укажува на сериозен проблем во врската. Додека едно истражување покажа дека двојките кои имаат само неколку заеднички и профилни фотографии се посреќни во врската, ново истражување покажа дека оние кои сакаат на социјалните медиуми својата врска да ја прикажат како идеална, се всушност несигурни во чувствата на партнерот.

Сè почесто сме сведоци за појавата на нови и поинакви алтерантивни методи за лечење. Сите тие нудат лекување на разни болести, без класичните медикаменти. На некои од нив гледаме со недоверба, а некои се веќе одамна прифатени и имаат сè поголема примена. Една од тие методи е хомепатијата, за која луѓето во Македонија почнаа да дознаваат пред десеттина години. Од првите срамежливи обиди и внесувањето на мала врата, денес хомеопатијата сè поактивно се користи. 

Кога родителите бираат име за своето бебе, често се решаваат и за стари, традиционални имиња, кои биле актуелни уште од дамнешно време. Ако сте едни од тие на кои им е важна традицијата, треба да знаете дека овие имиња, иако се стари не е нужно да го имаат значењето кое денес им се дава, дури и ако потекнуваат од овие балкански простори.