Акните никогаш не се пријатен призор, особено ако ве очекува некој важен состанок. Не ги чепкајте за да не ги воспалите, туку искористете некој од следните трикови:

Ако имате проблеми со фенирањето и често косата ви е “непослушна“, наместо да биде рамна и мазна, можно е да не го знаете златното фризерско правило. 


Kолку и да ви се чини чистењето калинка проблематично, со малку труд ќе се исплати бидејќи постојат бројни причини поради кои морате да ја консумирате оваа есен.

Утринските рутини за подоготвка за на работа на сите ни се слични. Tуширање, облекување, фризура и на крај ставање дезодоранс за да го избегнете создавањето непријатен мирис на пот. Но оваа последна едноставна рутина може да стане уште поефикасна.

Секоја жена ќе признае дека во својата козметичка торба со тек на време додава нова маскара, бидејќи секоја од нив ветува екстра изглед на трепките. Се случува одеднаш да имате отворено по неколку маскари, со што значително им го намалувате векот на трање. За да ја спасите маскарата од фрлање лесно можете со едноставен трик.

Од разни причини може да се случи да станете наутро со потечени очи или пак да ви се појават до вечерта – недоволно сон, претерано плачење, преголемо внесување сол во организмот, емоционален стрес, собирање токсини во телото, разни иритации и тн. 

Постојат многу причини за појава на темни дамки на кожата - бричење, депилација, убоди од инсекти, изложеност на сонце, употреба на дезодоранси и т.н. Како по некое непишано правило тие  обично се појавуваат во пределот на вратот, под пазувите и меѓу бутовите.

За да се справите со акните и проблематичната кожа, потребна ви е не само вистинската медицинска козметика и помош на специјалист, туку и правилна диета. Дерматолозите се согласуваат дека храната и пијалокот имаат огромно влијание врз состојбата на кожата, па ако сакаме да ја подобриме, мора да исклучиме одредени производи од нашето дневно мени. 


Пластичниот хирург Тери Дуброу измисли диета која не само што ги топи килограмите, и тоа прилично брзо, туку ја затегнува кожата, го забрзува растот на коста и дава енергија, а заедно со сопругата Хедер напиша и книга за нивниот режим на исхрана.

Нашето секојдневие е исполнето со обврски заради кои имаме помалку време за работите кои ги сакаме, посебно за шопингот кој прерасна во задача и нешто што треба да се заврши набрзина.

Најново на форумот

  • No posts to display.