По обилните оброци на кои се препуштивте во текот на празниците, на телото му треба детоксикација за да не останат трајни последици и да можете да си ја вратите силата и енергијата. Најдобра детоксикација овозможуваат овошјето, зеленчукот, водата и чаевите. 

Секому му се случува да има голема желба за одредена храна - парче чоколадо, чипс или парче леб и сирењe и тука нема ништо необично или чудно. Но понекогаш вашата силна желба да консумирате одреден вид храна може да биде јасен сигнал што му недостига на вашето тело. Погледнете што се обидува вашето тело да ви каже, барајќи одреден вид храна:

Ако  често ви се случува да се чувстувате изморено, без енергија, дефинитивно мора да обратите внимание што јадете. Храната која ја јадеме содржи одредени витамини и минерали кои можат да влијаат на нашата способност да имаме доволно енергија во тек на целиот ден. Железото на пример пренесува кислород од црвените клетки до нашите мускули, а може да го најдете во блитвата, спанаќот, семе од сусам и маслинки.

Вашата коса ви изгледа безживотно и нема сјај, па барате начин да ѝ го вратите убавиот изглед? Не мора веднаш да посегнувате по скапи средства, прво обидете се домашни препарати.

Семето од лен е многу фалено од следбениците на здрав начин на живот, поради својот состав во кој најголем дел се корисните омега-3 есенцијални масни киселини, лигани, кои се познати како растителни естроген, растворливи и нерастворливи влакна. Според истражувањата, помага во борбата против кардиоваскуларните заболувања, дијабетес, рак на дојка, дебелина и проблеми со метаболизам.

Шарлин, принцезата од Монако, која е среќна мајка на близнаци, е позната и по нејзиниот беспрекорен стил на облекување. Нејзините јавни настапи секој пат предизвикуваат воодушевување кај модните критичари и набљудувачите. Без разлика дали ќе облече фармерки и јакна на градинска забава, или долг сребрен фустан за вечера, сопругата на принцот Алберт Втори секогаш изгледа импресивно.

За да ви изгледа убаво шминката, и долго да трае важен е изборот на пудра. Пред да ја изберете треба да одредите која формула е за вас. Ако на пример имате мрсна кожа со акни и митесери, за вас се безмасни пудри со матирачки ефект. Ако пак имате сува и дехидрирана кожа за вас идеална е пудра со хидрирачки и навлажнувачки својства.

 

Не мора да бидете професионалец за да постигнете беспрекорен изглед со шминката. Еве неколку трикови кои можеби звучат чудно, кога ќе ги прочитате, но се докажале како навистина успешни.

Лицето не сака ветер и ниски температури бидејќи ја сушат кожата и создаваат непријатно црвенило и брчки, а со тоа ја прават постара. За да го ублажите нивното влијание , важна е негата и тоа со неагресивни препарати. Од време на време нахранете ја кожата со витамини и минерали кои можете да ги најдете во оваа природна маска.

Се налакиравте, дувате во ноктите и чекате да се исуши лакот. А кога помисливте дека е готово, само што посегнавте да земете нешто, лакот се размачка и сега мора да го бришете, па одново да се мачкате и да чекате да се суши.

Најново на форумот

  • No posts to display.