Состојки:

- 250 г лингвини (јуфки), 10 лажици путер, 250 г сечкани свежи печурки, 2 чешниња лук, 150 г крем сирење, 2 лажици сечкан свеж магдонос, 1 лажица сечкан свеж босилек,

Состојки:

За пилешките крилца: 900 г пилешки крилца (само горниот дел), 1 лажица масло, 1 лажичка сол, 1/2 лажичка црн пипер

Состојки:

- 1 пакетче сув квасец, 2/3 од чаша млеко, на собна температура, 3 ½ чаши брашно, 1 1/3 чаши шеќер, 2 лажички сол, 3 јајца,7 лажици путер на собна температура, масло за пржење, нутела за полнење

Состојки:
-3 лажици сув квасец, 50 мл врела вода, 300 мл топла вода, 1 лажица кафеав шеќер, 550 г брашно, малку сол, по 2 лажици сода бикарбона за секоја чаша вода која ќе ви треба за варење на переците, морска сол

Состојки:

- 3- 4 модри патлиџани, 2 топки моцарела, доматен сос (рецепта подолу)

Состојки:

- 6 големи банани, 400 г бело чоколадо, 400 г млечно чоколадо, 400 г црно чоколадо

Состојки:

- 1 лубеница, маслиново масло со арома на босилек (или обично), фета, нане

Состојки:

За ѕаѕики сосот:

450 мл кисело млеко, ½ краставица, 2 – 3чешниња лук, 1 лажичка вински оцет, малку сок од лимон, маслиново масло, сол, црн пипер

Состојки:

- 2 јајца, 1 ¼ чаша лебни трошки, 2 парчиња (средно големи) авокадо, ¼ чаша брашно, 1 лажичка сол, масло за пржење, рендан пармезан за послужување ( по желба)

Состојки:

- 3 чаши вода, 1 чаша шеќер, 18 ливчиња нане, 150 г свежи (или замрзнати) капини, 3 гранчиња нане, 4 чаши лимонада, мраз и уште неколку гранчиња нане за декорација

Најново на форумот

  • No posts to display.