Состојки

- ¼ главица свежа зелка, 1 морков, 1 помал пашканат, пилешко бело месо

Состојки:

- една рака свеж млад спанаќ, две лажици ориз, портокалова тиква (парче со големина на дланка, јајце

Состојки:

За филот: вода, 3 јаја, 1/3 чаша сок од лимон (2-3 лимони), 1 лажица рендана кора од лимон, ¾ чаша шеќер, 4 лажици путер на собна температура

Состојки: 4 парчиња филе од лосос, ¼ чаша кафеав шеќер, ¼ чаша јаворов сируп, 2 лажици соја сос, ½ лажичка сечкана црвена пиперка, ¼ лажичка црн пипер, ¼ чаша сечкани бадеми, ¼ чаша сечкан млад кромид за гарнирање (по избор)

Книгата “Кулинарскиот дневник на бебето Марта“ од авторката д-р мед.Марија Мандиќ е прирачник за воведување не-млечна дохрана и редовни оброци кај доенчињата.

Состојки: ¼ чаша шеќер, ¼ чаша брашно, 2 лажици какао, прстофат сол, 2 лажици маслиново масло, 3 лажици вода, сладолед (по желба)

Состојки:

- неколку готови крофни, свежи јагоди, слатка павлака

Состојки:

За сосот: 2 китки магдонос, 2 – 3 чешниња лук, 1/3 чаша маслиново масло. сок од ½ лимон, малку сол и црн пипер, по желба малку сечкани суви лути пиперчиња

Состојки:

- 4-5 печурки (по желба може и мешани или само шампињони), 2 лажици маслиново масло, 150 г козјо сирење, 2 лажици млеко, 1 чешне лук,

Состојки:

- 700 г сварени њоки, 250 мл павлака за готвење, 2 лажици путер, 3 лажици сечкан босилек, 100 г сечкана пршута, 100 г рендан кашкавал пекорино, сол и црн пипер

Најново на форумот

  • No posts to display.