Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3

ТЕМА: Стручни совети од областа на стоматологијата

Стручни совети од областа на стоматологијата 05 Јан 2010 02:26 #10186

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Вози мотор
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
Овде можете да поставувате прашања од областа на стоматологијата - за болест на устата и забите кај возрасни, детска и превентивна стоматологија, стоматолошка протетика и ортодонција.
На вашите прашања одговор ќе дава Вања Живановиќ, овде позната како ZZ - забен техничар, во соработка со своите колеги стоматолози.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Стручни совети од областа на стоматологијата 05 Јан 2010 14:35 #10400

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Nin напишал/а:
Imam prasanje od ovaa oblast. Mozam da se pofalam so dobro stomatolosko zdravje, so site zabi zdravi, samo sto nemam izrasnati osmici vo vilicata. Na rengenskata snimka se gledaat, nezgodno se svrteni i najverojatno ke mi go rasturat rasporedot na ostanatite zabi, ako pocnat da rastat. Dali hirurskoto otstranuvanje e edinstven nacin da se zacuvaat zdravi ostanatite zabi? Bi sakala da go slusnam mislenjeto na drugi stomatolozi, pokraj mojot. Blagodaram odnapred.

На ово питање могу да ти одговорим и на основу мишљења стоматолога са којима радим, а и из свог личног искуства са осмицама..

Са осмицама се кикад не зна какав ће бити исход..код многих пацијената се деси да замеци постоје, али да оне никада не крену да ничу, већ остају у вилици до краја живота, а исто тако у сваком периоду живота, могу да крену са ницањем и то зна да буде јако болно и проблематично..ја сам имала тај проблем са доњим осмицама, горње су никле без проблема..ницање је кренуло са пуних 30 год живота, кад сам се најмање надала..и тада сам морала код оралног хирурга да их извади, јер саме нису имале места да никну..
И увек је већи проблем код осмица у доњој вилици, ретко кад у горњој јер је грађа доње вилице таква, чвршћа је и компактнија од горње..

Вађење зуба код хирурга није ништа страшно, добије се анестезија исто као и за вађење других зуба, хирург направи мали рез, зависно од положаја зуба и извади осмицу тако да не оштети остале зубе..после тога се само треба придржавати упутства које хирург да у вези хигијене, исхране, коришћења антибиотика и тд..
И ако се одлучиш на ту интервенцију, добро би било изабрати неки хладнији период јер се лети кад су врућине више јављају компликације у виду инфекција..

Све у свему, осмице су јако непредвидљиви зуби и одлуку о могућој интеревенцији када нема проблема, мора донети сам пацијент..јер је немогуће предвидети да ли ће икада ти зуби правити проблем или ће мировати..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 05 Јан 2010 14:57 by ZZ.

Одг: Стручни совети од областа на стоматологијата 05 Јан 2010 14:49 #10408

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Sandra_Anja напишал/а:
Mene me interesira, od koja najrana vozrast kaj decata, treba da se poseti stomatolog?

У дечјој и превентивној стоматологији покушава да се уведе пракса да се доводе бебе после навршених 6 месеци старости..чисто да се поразговара са родитељима у вези правилне исхране, да би се предупредио циркуларни каријес који је све чешћи код деце и да се добију први савети у вези хигијене зуба..

На први прави стоматолошки преглед, дете треба довести са навршене две године старости јер би до тада требало да су никли сви млечни зубићи..исто тако препоручујем да се дете први пут одведе код стоматолога који се баш бави децом и унапред се распитати о њему да ли има добар приступ са децом и да ли има стрпљења јер је то јако важно да се дете не уплаши при првом сусрету, после га је тешко натерати да оде и други пут..
Дете на први преглед треба одвести када нема никаквих проблема, када нема бола, само да се упозна са стоматологом, ординацијом, да седне на столицу, да погледа инструменте, лекове, апарате..да му се покаже чему шта служи..после ће сваки следећи одлазак бити без проблема и дете ће хтети да сарађује..ако се одведе први пут када већ има бол, свака интервенција је јако болна и у детету се ствара отпор и страх и после годинама прави проблеме и не жели да сарађује..то је онда страшно и стресно и за дете и за родитеље и за стоматологе..

Ако мајка пре другог рођендана примети неки проблем са зубима код детета, треба наравно отићи и раније..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Стручни совети од областа на стоматологијата 05 Јан 2010 19:31 #10534

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
evamaria напишал/а:
Имам прашање во врска со забите на Христе. Многу рано почнаа да му се ронат запчињата. Сеха единиците двојките и четворкитегорни скоро и да ги нема до непцето му се. Има пет години и незнам што да правам дали да го оставам така додека почнат да му растат забите или да одиме да ги вадиме овие што не знам дали е изводливо оти нема на што да се фати.

evamaria, to je tipičan primer cirkularnog karijesa koji je sve češći kod dece..Hriste ima pet godina, što znači da će uskoro početi da mu rastu stalni zubi(to je individualno, ali negde oko šeste godine)..ako nema bolove, ostavi ga tako, ali neka redovno ide na kontrole kod stomatologa i čim primetite da mu niču stalni zubi, neka se ti mlečni izvade..ne sekiraj se za vađenje zuba, neće biti to problem jer kad krenu stalni zubi, krene i resorpcija korena mlečnog zuba, pa ih je najmanji problem izvaditi..
Znači, ako ga zubići ne bole, neka mu ostanu u vilici dok ne krenu stalni, to je jako važno jer mlečni zubi čuvaju mesto stalnim zubima..ako se prerano izvade mlečni, zubi se pomeraju i kad počnu da niču stalni nemaju mesta..i što je još važnije, ako uspete da što duže sačuvate bočne mlečne zubiće, oni se menjaju kasnije, ovi prednji i nisu toliko bitni..

I još nešto..oko šeste godine, dobiće i prve stalne bočne zube(šestice)..tada obratite puno pažnje na higijenu zuba, možete mu i vi pomoći oko pranja tih zuba jer su daleko, pa ih deca najčešće preskoče..
Najvažnije je oprati zubiće uveče pre spavanja, detaljno..pranje zuba da traje najmanje 3 minuta i posle toga ne sme ništa ni da jede ni, da pije, samo vodu..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Стручни совети од областа на стоматологијата 05 Јан 2010 19:53 #10557

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Mila87 напишал/а:
Здраво докторке ,
јас сакам да прашзам за парадентозата, да ми објасните ако можете подетално, што може да се превземе за да се спречи т.е. да се забави процесот. Потврдено ми е дека имам почетна парадентоза од пред една година, од тогаш два пати ги чистев забите(еднаш со ултразвук и еднаш пиев антибиотици за да се смират непцата кои беа видно воспалени, а потоа ми беа чистени со сина прашина), сега употребувам еднаш дневно Gingival C и редовно миење со Lacalut activ. Сакам да знам дали ова е доволно???
Ви благодарам најмногу

Prodontopatija je bolest koju u početnom stadijumu ima čak 90% stanovništva..i za sada ne može da se leči, može samo da se uspori i bar na neki period zaustavi dalji tok i napredovanje..

Ključ je u pravilnoj i redovnoj higijeni i odlascima na redovne kontrole na 6 meseci..
Ovo što ste do sada odradili je upravo ono što treba..znači skinuti zubni kamenac i nastaviti sa redovnom i pravilnom higijenom zuba..kažem i pravilnom i uvek to naglašavam jer se upravo tu najviše i greši..
Znači, pranje zuba mora da traje 3-4 min obavezno..jer toliko vremena je potrebno da se detaljno operu zubi sa svih strana i da supstance iz paste deluju na zube..gornje zube treba prati nežnim pokretima odozgo na dole, tako da se krene od desni..donji zubi se peru odozdo na gore..takvim načinom pranja, u isto vreme se skidaju naslage sa zuba, masiraju se desni i navlače na zube..jer ako se zubi peru pokretima gore dole, taj pripoj desni na zube se kida, tu ulazi hrana, formira se džep, desni se upale i to je početak parodontoze..takođe obratiti pažnju i na unutrašnju stranu zuba isto koliko i na onu spoljašnju, vidljivu..posle pranja zuba nije loše koristiti i interdentalni konac koji uklanja ostatke hrane između zuba gde ne može četkica da priđe..
Možete kupiti i pastu za zube za pušače, ona je abrazivnija od obične i jednom nedeljno zube operite sa njom..odlična je jer uklanja sve meke naslage..i jabuka je odlična za samočišćenje zubića.. :)

Znači, redovna i pravilna higijena i odlazak na redovne kontrole na 6 meseci gde će stomatolog videti da li je potrebno ukloniti zubi kamenac koji je jedan od najvećih neprijatelja zuba..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Стручни совети од областа на стоматологијата 06 Јан 2010 00:19 #10713

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
emilijanestorova напишал/а:
Zdravo i srekni praznici.
Bas mi e milo sto ima i stomatolog na forumov,bas toa mi trebase.
Kerka mi ima 19 meseci i od Nova Godina imase 4 dena temperatura visoka.Izleze dek e nekoj virus,primase lekovi i i pomina.No eve 2 dena e mnogu kenkava,nervozna,samo place i nisto ne saka da jade.Vidov deka trojkite dole i se mnogu nababreni mnogu beli i toa i od nadvoresna i od vnatresna strana.Mozno li e da e tolku placliva od zabite i za kolku vreme bi trebalo da i izlezat?
P.s slusnav deka se masiraat nepcata so belo vino
za pobrzo ispagjanje na zapcinjata i za ublazuvanje na bolkata i ja namackav i za cudo detevo momentalno se smiri,za nekolku minuti kako nisto da ne bilo.Imate li nekoj komentar i na ova?Dali e mozno?

Приликом ницања бочних зуба (четворке и петице) и понекад код ницања очњака (тројке), може да се јави привремена узнемиреност, плачљивост, губитак апетита, поготово што је дете пре тога имало виремију..
Набубреност десни може да се јави и пар недеља пре ницања зуба, а брзина избијања зуба је индивидуална..код неког детета то иде много брже, дрга деца се више намуче..

Не бих вам препоручила бело вино, нити алкохол уопште за трљање десни, поготово не у неким већим количинама..истина је да алкохол доводи до тога да десни утрну и детету умине бол, али исто тако алкохол може и да оштети нежне дечије десни, а на такве оштећене десни, лако дође и до инфекције јер дете свашта трпа у уста у том периоду..

У апотекама има јако пуно гелова и осталих препарата који олакшавају ницање зуба, па је боље узети нешто од тога..ти препарати имају ефекат да беби привремено утрну десни и ублаже бол..исто тако може да помогне ако неку од глодалица ставите у фрижидер и тако хладну је дате детету да глође..

Ако видите да дете јако боле десни и не помажу гелови, можете дати парацетамол..
Ако детету јако порасте температура, добије пролив или непрестано плаче, посетите опет свог педијатра да провери да се дете опет није разболело..само ницање зуба не даје високе температуре и упорне проливе, може се јавити само благо разређена столица због појачаног лучења пљувачке и нека температурица око 37-37,5..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 20 Сеп 2010 01:57 #53422

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
ma-ja wrote:
МОЈАТА ЌЕРКА ИМА 11 МЕСЕЦИ И СЕ УШТЕ НЕМА ЗАБЧЕ ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ ИМА ЛИ МЕСТО ЗА ПАНИКА?????

Нема разлога за бригу, некој деци касније никну зубићи..мом сину је први зуб никао баш у једанаестом месецу..прво је проходао, па му тек онда никао зуб..:)

Али ако сте узнемирени јако због тога, одведите дете на преглед код стоматолога, сигурно ће вас умирити и посаветовати..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:30 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 20 Сеп 2010 18:30 #53623

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
ana wrote:

Imam edna 7-ca koja me boli pa nemozam da jadam od taa strana, bev na zabar i ona nesaka da mi go otvara zabot bidejkji sum bremena a nemoze da mi go snimi, a zabot e plombiran od porano, ne e skrsen....pa prasanjeto mi e dali ako se otvori zabot moze nesto poloso da se predizvika, dali e podobro da pocekam do posle poragjaj pa posle ako dojam ke moze li da se snimi i napravi?

Трудноћа кад није ризична, није контраидикација за поправку и лечење зуба..једино што у трудноћи не сме да се ради, је снимање зуба..зато не видим разлог зашто стоматолог не жели да ти отвори зуб..

Не знам да ли се сећаш да ли ти је тај зуб раније био лечен, тј да ли је извађен живац?
Ако јесте, онда за тај зуб нема много наде, па могу да разумем зашто неће да га отвара и зашто треба снимак..а ако живац није извађен из тог зуба и ако си сто посто сигурна да ти баш тај зуб прави проблеме, онда нема разлога да се пломба не скине и види зашто боли..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 20 Сеп 2010 18:30 by ZZ.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 21 Сеп 2010 13:05 #53807

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Mladenovska wrote:
ZZ jas imam golem problem so zabite cel zivot sum po zabari, sega pak mi se ronat zabite i mi se rasipuvaat od korenot nadole i nikako nemozam da gi spasam. Mi pagaat plombite nemozam da gi zadrzam, kaj najdobriot stomatolog sum ama za sto za dzabe koga nemozamd a si gi zadrzam zabite, nemam zab na mene a de ne plombiran i mi se zoltenikavi po boja skoro i prodzirni.Pozzz
На квалитет зуба утичу многи фактори..генетика, исхрана, неправилна хигијена, лекови, разне болести, слаб имунитет и још много других фактора..
Нема ти друге, него као и до сада да редовно посећујеш стоматолога и што дуже сачуваш своје зубе..а када више не буде могло, увек може да се нађе адекватно протетско решење..мада и најбоља протетика не може да замени свој зуб, али може да задовољи функцију и естетику...

Поздрав
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:30 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 23 Окт 2010 18:37 #64235

• Mladenovska
  • Mladenovska's Avatar
  • Вози мотор
  • Banned
  • Децата се најголемото богатство
  • Теми: 786
  • Thank you received: 189
ZZ wrote:
@Mladenovska

На квалитет зуба утичу многи фактори..генетика, исхрана, неправилна хигијена, лекови, разне болести, слаб имунитет и још много других фактора..
:guskanje: За генетика имаш право, за исхрана здраво се хранам но постојано сум под третмани и лекарства за главата, бактерии - од тие глава неможам да кренам, едвај глава спасив од
стрептокока, ја лечев еве скоро година дена, а сега и ја завршува терапијата со хеликобактер! Има и други фактори кои влијаат точно, али пак редовно водам грижа за хигиената, а башка и на Лакалут производи користам. Но тоа е !!! Ке издржиме ужте малце па кога нема да можеме ке си ставиме нови забииии :raspolozise :guskanje:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 07 Ное 2010 03:05 #69540

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
nensi wrote:
Човекот има 57 год и ми се пожали дека има подолг период чуство на соленост во устата.Има денови како да има сол во устата и не го осека вкусот на јадењето.Инернистот му рекол ти си прв пациент со вакви сиптоми.Јас сум лаик во оваа област ве молам за совет и ваше мислење.:(

Извињавам се што рраније нисам видела питање..

И ја заиста први пут чујем за овако нешто и мислим да проблем не може бити од зуба..од зуба и десни може да се јави једино непријатан задах ако постоји нека упала или кариозни зуби, али за слани укус заиста до сада нисам чула..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 07 Ное 2010 03:16 #69552

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Stefanovska wrote:
Пред 10 дена на нашето три годишно синче почнавме да му даваме сируп фероглобин и сега како на горните единици да почнаа да му се појавуваат некои темни дамки, а пред тоа ги немаше. Дали е можно тоа да е од железото и дали ако е од тоа, ќе остане така или ќе му се исчистат. Пред околу 20-тина дена го водевме на стоматолог и тогаш стоматологот рече дека запчињата му се супер и дека нема никакви проблеми!

Неки кажу да овај сируп боји зубе, други да не боји..знам да неки лекови дају пребојеност зуба и флеке које су у већини случајева трајне..
Ви немате разлога за бригу чак иако је та пребојеност трајна јер су зубићи вашег сина млечни и мењаће се за коју годину..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 08 Ное 2010 21:24 #70131

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
lila_mk wrote:
zdravo, prvoto moe prasanje e slednovo: imav gromni bolki na 5 -ta, plombiran zab , dr. go tvori ispadna deka treba da se vadi zivecot. 2 meseci veke se macime so umrtvuvanje i nikako da se umrtvi zivecot. neznam sto e problem dali jas imam jaki zivci :muahaha: ili e do doktorkata kojamoze nepravilno mi srava od lekot. dali e mozno tolku da trae ovaa procedura? znaci idam na 10 dena pa nema aber, pa go cuvam lekot 20 dena pak idam i pak nisto. sega treba da idam vo petok da vidime dali nesto sme napravile. sto me sovetuvate?

vtorot mie prasanje e dali na malo detence koe ima mlecni zbcinja moze da mu se obojat narodski kazano zbcinjata od pienje na sirupcinjata koi imaat temna boja, pred se mislam na onie sto se protiv kaslanje od prirodna baza da receme tegavec ili slicni?

Вађење живца може да се уради на два начина..први је да се да анестезија и одмах извади живац и то се зове витална екстирпација и најчешће се ради код једнокорених зуба..други начин је да се зуб отвори, да се стави лек за умртвљивање живца који треба да делује 10-14 дана и онда се нерв вади и то се зове мортална екстирпација..код овог другог начина постоји могућност да лек лепо не делује, па мора да се понови још једном, најчешће код вишекорених зуба, али да се понавља више пута онда нешто није у реду..једино је могуће да је код тебе у питању гангрена зуба која се лечи некада и по пар месеци када се лекови мењају на десет до двадесет дана..

Што се другог питања тиче, могу само да кажем да лекови, храна, пића, кафа, чај, дуван могу да обоје зубе када се дуго и константно употребљавају..
Да ли и колико неки сируп може да обоји зубе није у домену стоматологије, ту информацију би требао да нагласи сам произвођач..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:27 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 10 Ное 2010 23:03 #70999

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
lavce wrote:
Мила наша забарице :*
Може ли и јас да те прашам нешто?
Имам релативно здрави заби, немам расипани. Но од време на време горните 6ки и 7ци ми се доста сензибилни (чудно чуство како непцето или забот...) на одредена храна, на ладна течност и овошје на нешто киселко и тврдо итн... Од што може да е тоа и како да го решам???
Долните 8ци ми растат со години и никако да пораснат, го пробија мевцето и се гледаат но си седат како во дупка и собираат храна понекогаш, дали да ги вадам???
Ти благодарам :*

Ако си проверила да су ти сви зуби здрави и да пломбе добро стоје, онда је проблем у повременој преосетљивости зуба можда ако се десни мало повлаче, па се огољава корен зуба и то зна да реагује тако како описујеш..ако је то у питању, онда могу да помогну пасте за сензитивне зубе и десни као што је SENSODINE..и благо масирање десни приликом прања покретима одозго на доле за горње зубе и одоздо на горе за доње зубе..никако трљање хоризонтално и горе доле..
Исто тако зуби могу бити тако повремено осетљиви и када се једе нека кисела храна..туршија, киселе јабуке и друго кисело воће..киселина из хране зна мало да нагризе глеђ и онда зуби постају преосетљиви..

Што се тиче умњака..ако не могу да израсту и ако праве сметње, најбоље их је извадити пре него почну да праве веће проблеме..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:27 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 11 Ное 2010 14:04 #71117

• lavce
  • lavce's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • I Believe I Can Fly
  • Теми: 1158
  • Thank you received: 719
ZZ wrote:
Лавче..

... онда је проблем у повременој преосетљивости зуба можда ако се десни мало повлаче, па се огољава корен зуба и то зна да реагује тако како описујеш..ако је то у питању,.....
Исто тако зуби могу бити тако повремено осетљиви и када се једе нека кисела храна..туршија, киселе јабуке и друго кисело воће..киселина из хране зна мало да нагризе глеђ и онда зуби постају преосетљиви....

Фала најмногу ZZ, иако не ме виде, проблемот е тој, имам приметено како се појавува како линија кај коренот на забот која е над непцето, како да подизлага целиот заб бач се огољава забот, и тоа ми прави такво чуство и сензибилност....Се надевам ќе го решам со пастава :love: :srce:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 11 Ное 2010 20:40 #71324

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Lavce..паста је добра у смислу да смањује осетљивост, али је много битнија та масажа десни и то буквално навлачење десни четкицом на зуб..то може колико толико да успори тај процес повлачења десни, тј пародонтопатије..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 11 Ное 2010 21:13 #71334

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Frogy wrote:
Драга ЗЗ
Имам едно прашање до вас...
Вака,имав само еден расипан заб 5 ка горе и тој ми беше пломбиран,но во јануари месец ми потече забот изгледа беше пукната пломбата па отидов на стоматолог и мораше да ја извади.Оттогаш не бев пак оти незнаев што ке ми прави а јас не сакам да го вадам,оти веке трети пат го лекува а сепак ке ми се знае кога ке зборувам бидејки е 5 ка.Прашањето ми е,сега сум бремена 16 недели,дали смеам да го поправам,дали смеам со анастезија или морам да трпам и дали има шанси да се спаси после 3 лекувања и пломбирања?? :wtf: :wtf:

Благодарам однапред :love:
Фроги..ако сам те добро разумела, зуб је само отворен и сад стоји тако?

Ако је зуб само отворен, оток се смирио и нема бола, онда би требала отићи код стоматолога да проба зуб да се спаси..јер ако будеш дуго чекала, вероватноћа да ће моћи да се спаси је све мања..гангрене зуба се мало дуже лече, некад и месецима мораш да идеш да се мења лек, али ако успеш да га спасиш, имаћеш зуб још годинама..

Трудноћа ако је све у реду није никаква контраиндикација за поправку и лечење зуба..али се ипак требаш консултовати са својим гинекологом..
Трудница једино не сме да снима зубе, све остало може..и једино то може бити проблем, јер је за лечење гангрене потребан снимак да би се видело да ли има неки процес на корену зуба, нека циста или слично..
Кад је у питању лечење гангрене, онда ти ту не треба анестезија јер је зуб већ мртав и нема никакво дејство..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:28 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 12 Ное 2010 21:37 #71836

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
pipolino wrote:
eve me i mene
znaci filip vcera padnal vo skolo i ja skrsil gornata edinica, a drugata e puknata (toa mu se stalnite zabi , ne se mlecni ) bevme vednas na stomatolog
nema nisto da intervenira dve nedeli dodeka se smiri mestoto (ustata mu e potecena)
e sega mi rece deka mozel zabot da pocrni odnosno da se umrtvi sam od sebe deka toa bilo golem stres
me interesira dali ako umrtvi toa ke se sluci sega ili moze i ponataka da receme posle dve godini
uste nesto dali da se nafatam od sega da mu go plombiraat ili pak da pocekam za pokasno
posto neli na sekoe plombiranje zabceto se struzi
Pipolino..

Када су повреде у питању, јако је тешко било какав одговор дати овако на невиђено..јако је битно урадити и рентген снимак да би се видео степен оштећења..
Оно што бих могла да вас посаветујем, је да ако сте у могућности одете код специјалисте дечије стоматологије..
Сваки девитализован зуб (зуб којем је извађен живац), може временом да потамни, а које је време тачно у питању, то не може да се предвиди..код некога то буде за пар месеци, код некога за пар година..
Зуб обавезно пломбирати, ако је за пломбирање..

Нисам ти пуно помогла, знам..али без детаљног прегледа је немогуће одговорити на ово питање..
У сваком случају, волела бих да ми јавиш шта сте урадили..поздрав..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:29 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 22 Ное 2010 01:44 #75390

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Gordana Natovska wrote:
Здраво јас бидејки не сум цлен на овој сајт ви писувам од кај Гордана Натовска имам синче 2год има проблем со забите му се здрави ,а пак му се ронат. непцата му гнојат му се ствара оток немоље ни да јаде ни да пие. го носам на стоматолог па му го чистат непцето од гној и ми рекоа дека на непцето сега ке му се прават топцинја тврди полни со гној па ке морам да го носам со масината да му ги дупнат а после и секој заб да му го отворат ве молам посоветувајте ме што да правам.Поздрав ви благодарам однапред

Јако је тешко само на основу вашег описа да знам шта је тачно у питању, а по све му судећи је у питању гингивитис(упала десни) која није лечена, па је прешла у деструктивни периодонтитис (обољење потпорног апарата зуба)..
Гингивитис је веома чест и код деце и код одраслих, има га чак 70-80% популације, од најблажег, до најтежег облика..
Најчешћи узрок је лоша хигијена зуба и услед лоше хигијене, накупљање денталног плака(наслага на зубима) који је одлична подлога за развој и размножавање бактерија које прво изазивају благу упалу десни, па ако се не лечи, десни се услед упале одвајају од зуба, џепови се продубљују и мало по мало бактерије продиру до корена зуба, а зуби могу остати здрави без каријеса..
Пошто је ваше дете јако мало, тек две године, прво што би требало да урадите је да утврдите тачан узрок ових промена, а не само да се санирају последице..потребан вам је добар специјалиста дечије стоматологије који ће у сарадњи са педијатром детаљно да испита шта је довело до овако јаке упале јер ми је просто невероватно да је код овако малог детета то лоша хигијена која је најчешћи узрок..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 22 Ное 2010 02:45 #75403

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Gordana Natovska wrote:
САКАМ ДА ВЕ ПРАШАМ ЗА МОЈАТА КЕРКИЧКА КОЈА ИМА 1ГОД.И 10 МЕСЕЦИ КАКО ДА И ПРАВИМЕ ХИГИЕНА НА ЗАПЧИЊАТА ДАЛИ МОЖЕ ДА И СЕ МИЈАТ СО ДЕТСКА ПАСТА ДА НЕ Е МНОГУ МАЛА

Већ сам више пута писала о томе да се са хигијеном зуба почиње одмах по ницању првих зубића..најлакше је то урадити газом намотаном на прст која може да се умоћи у благи чај од камилице или обичном водом..касније дете треба навикавати на четкицу без пасте и научити га да зна да испљуне и испере уста..како које дете научи, обично око друге године, треба да пере зубе са пастом и четкицом, уз помоћ родитеља..постоје и дечје пасте без флуора које нису опасне ако се прогутају..
Моја деца су волела сама да перу зубе, па сам им обома купила по две четкице, једном су они прали зубе, другом ја јер док су јако мали не могу сами знати да правилно оперу зубе..
И оно што је најважније је прање зуба увече, пред спавање и после тога дете не сме ништа ни да једе, ни да пије, сем воде и зубићи су целу ноћ чисти, без наслага..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 24 Ное 2010 01:47 #76574

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Eli23 wrote:
Draga doktorke ZZ imam edno prasanje.
Na kolku vreme e preporaclivo da se menuvaat zabnite navlaki? mislam deka imase drug zbor za navlaki ama ne mi teknuva no sigurna sum deka ke me razberete,blagodaram odnapred :)
Драга Ели, нисам докторка, али 17 година радим у стоматологији па могу да одговорим на скоро свако питање..а ако нешто нисам сигурна, питам колеге са којима радим..:)

Не знам да ли си мислила на крунице или пломбе..али трајање и једних и других је јако индивидуално, а мењају се кад попусте, истроше се, попуцају, када се поремети загрижај или било шта у естетици и функцији зуба...
Баш прошле недеље ми је била пацијенткиња која је правила горњи мост баш кад сам ја почела да радим и то стоји као да смо јуче радили, савршено..
А некоме се већ после годину, две поремети, па мора да ставља нове..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:21 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 24 Ное 2010 02:34 #76597

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
elka wrote:
Draga ZZ
Imam zdravi zabi, nikojpat ne sum imala potreba od plombiranje, no vo poslednava godina osekjam kako da mi se ogoleni nervite na dvete cetvorki na gornata vilica. Samo na tie dva zaba imam problem. Mojot stomatolog rece deka toa e trajna rabota i ne moze da se pomogne tuka no jas custvuvam bolka koga ke se napijam nesto ladno ili koga jadam cokolado. Mi preporaca da ne gi mijam mnogu cesto zabite i da si kupam pomeka cetka zaradi prevencija :wtf:
Dali bi mozele nesto drugo da mi preporacate?

Елка, лавче ми је пре неки дан поставила слично питање..

Дошло је до повлачења десни, корен зуба се оголио и сад реагује на спољње надражаје, на топло и хладно..
Не слажем се да не треба често прати зубе, баш напротив, хигијена мора да буде беспрекорна, али треба обратити пажњу на технику прања зуба..
Слажем се да ти треба мека четкица и покушај са зубном пастом Sensodine..
Никада зубе не треба прати покретима горе, доле или хоризонтално или кружним покретима јер се на тај начин оштећују десни..већ горње зубе треба прати покретима одозго на доле, као кад се чисти метлом..а доње зубе покретима одоздо на горе..на тај начин се уједно и масирају десни и навлаче на зуб..на тај начин се зауставља овај процес повлачења десни..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:22 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 04 Дек 2010 18:14 #82759

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
Nin wrote:
ZZ, Zosto nekoi doktori im prepisuvaat Fluoronatril na trudnicite a nekoi ne? Zarem nema za toa nekoe unificirano pravilo?

Званичан став јесте да се Флуоронатрил преписује и у трудноћи и касније деци после друге године, али исто тако многи сматрају да је флуор више штетан, него користан, па га не преписују..
Став колега са којима радим је да не преписују флуор у таблетама, али га користе локално у виду гелова за премазивање у сеансама или у виду раствора за испирање зуба..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:23 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 13 Дек 2010 20:43 #88048

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
junior wrote:
За среќа или несреќа, моето бебула успеа да ги извади првите две запчиња на само 3 месеци... Од тогаш, секогаш ги вади во пар, по две, па барем по 10 дена немаме сон :) Моментално и се искочени и 2 четворки, па има околу 10 запчиња (не сум сигурна за точниот број, можеби има уште некое, ама не дава да и ја отвориме устата и да броиме). Двојките ги извади уште пред неколку месеци. Долните и се веќе одамна пораснати, меѓутоа горните едвај се гледаат. Дали е тоа нормално, дали ќе и пораснат како што треба или има некој проблем што се останати толку мали?
Јуниор, нисте написали колико месеци сада има ваше дете..иначе, није ништа нуобичајено да бебама почну да расту зуби са три месеца..неки зуби брже расту, неки спорије, нарочито бочни зуби, тако да мислим да нема разлога за бригу и да ће и горњи зуби ако су кренули лепо порасти као и доњи..
Уколико се то ипак не деси, одведите дете код дечијег стоматолога на преглед, па ће вас упутити шта и како даље да се уради..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:24 by Big Sister.

Ре: Стручни совети од областа на стоматологијата 13 Дек 2010 21:40 #88081

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • Вози мотор
  • senior
  • Мамица без граница
busavo wrote:
би сакала да ве прашам дали може 2 годишно дете да употребува четка за возрасни на colgate на пример?
ве прашувам бидејќи имам проблем со Анастасија. нејзе на 4 месеци и почнаа да и растат запчињата и до 1 годинка имавме полна уста заби, арно ама предните запчиња почнаа да и поцрнуваат и јас си земав на nuk четка за заби и почнавме да ги четкаме ама без паста и без плукање. и се беше ок дури и напредок имавме од 4 црни запчиња само едно остана. е сега проблем се јави одбива веќе 2 недели да и ги четкам запчињата. ма што не пробав и со Хиппо и Чиппо клипот од интернет и со тоа ние миеме заби ајде и твоите не пали и точка. подолго време е во фаза на се мозе она дури и се облекува и соблекува и слично ама се уште не зане како точно да мие заби. е сега вчера ми успеа со четката за возрасни имавме неотпакувани ама тие некако тврди ми се гледаат нејзината како помека да е.
извинете за долгиот увод ама проблем ни се јавува бидејќи пак почнуваат запчињата црни да стануваат ако не ги четкаме.
Busavo..
Можете слободно користити четкицу за одрасле, само јој узмите меку ако је та што имате јако тврда..имате и за одрасле меке четкице, обично на њима пише сензитив..
За прање зуба је много много вашнија добра четкица и редовно четкање, паста и не мора да се користи ако дете не воли..
Моја ћерка има две четкице, на пример..са једном она пере зубиће, а са другом јој ја перем..пустим је да као сама пере зубе да јој испуним жељу, а са друге стране јој ја другом четкицом оперем како треба..
Деца тек са осам, девет година науче да правилно перу зубе, дотле их увек треба контролисати и помагати им..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 13 Мај 2012 11:20 by Big Sister.
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3

Најново на форумот

• No posts to display.