Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Време за легнување и ноќно спиење

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 22 Јан 2012 09:01 #176126

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
За дење исто многу лесно заспива, обично јас не сум дома преку недела, па или во градинка спие, ама тоа многу ретко или баба му го заспива и го оставаме сам во спална. Откако ќе стане сам си доаѓа во соба и многу се лути ако го престретнеш во ходник :laugh:. Сака сам да ги отвори и затвори вратите. Исто и на сабајле се случува јас да се искрадам порано да се спремам или работам дома и тој сам ќе си дојде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 22 Јан 2012 19:35 #176175

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
А кај ви спијат бебушите преку ден? Исто во спална? Јас во количка го ставам, во дневна. :sram2:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 22 Јан 2012 21:19 #176189

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Бјанка до 6-7 месеци дење спиеше во релаксатор во дневна,а сега исто во дневна на тросед ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 06:31 #176230

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
за дневно спиење најчест си преспива во креветче, ама имало искличоци... Понекогаш кога сакам да е до мене го оставан на гарнитурата во дневна, во последно така спие или на спалната ќе го оставам да се шири :). Во релаксатор не сакаше ни 2 минути ни заспан ни буден, а и кога го добивме некаде на 3 месеци, веќе и тесен му беше за спиење. Во количка во СК кога сме и ако е заспан сме го качувале така со лифтот и си продолжувал да спие во неа, а овде е невозможно тоа зошто од улица до врата има 30 скали, па морам во раце него, некој друг количката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 11:14 #176272

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
Ние заспиваме во дневна - сите комплет, ама секој во своето време :laugh:
Прв заспва постариот, околу 21.00 на под! Врз волнениот тепих, во делот пред телевизорот, секој ден местам мала јамболија, а врз неа голема прекривка и таму децата си играат, цртаме, се тркаламе итн. Постариот си се навикна така да си заспива, на под, гледајќи телевизор или играјќи си нешто. Понекогаш само баба му седи со него во тоа време и си гледа серии, а ние останатите сме во работна соба пред комјутер. Тој е вечеран, бањат, си лежи пред ТВ и заспива на под. Го земам и го префрлам на седмосед. Ако го фати дремка порано, бањањето го скокаме.
Помалиот си се успива на цице, а за тоа време мама најчесто е пред компјутер, а понекогаш и пред ТВ во дневна. Кога ќе запсие и него го легнувам на другиот крај од седмоседот, па јас и маж ми после немаме место каде да се раскомотиме :laugh:.
Кога и нам ќе ни се приспие, ако сме доволно свесни ги земаме децата и комплет сите четворица си легнуваме на нашиот огрооооооомен семеен кревет, а ако испозаспиеме по фотељи, се преместуваме во бунило среде ноќ. А детската и останатите спални соби ни се на спрат!
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 11:57 #176275

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
redsonja, kod vas opsta demokratija..:laugh:
Tako i treba..:OK:

Moj sin je od druge do sedme godine najvise voleo da zaspi na podu igrajuci se..svi su me grdili kako to nije dobro i zdravo, a meni je bas bilo slatko da ga vidim kako se iz carstva decje igre, samo prebaci u carstvo snova..
Evo ga sad ce 16 jos malo i spava na krevetu..:laugh:

Dora voli da zaspi u dnevnoj i to sa zekom u zagrljaju..zeka je inace pravi, mislim zivo je bice..:love:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 12:15 #176278

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
Uf, verojatno ke dojde vremeto koga i kaj nas ke se zaspiva i ke se spie kontinuirano bar 6 casa :)
nie uste zaspivame so 300 peripetii, na cice da zaspie e naucna fantastika... mora da ima partija placenje, pa nisanje, pa zaspivanje, pa budenje minimum 4 pati vo nokta...a vremeto na legnuvanje bar go pocituvame :) okolu 9 h pocnuvame so gorenavedenite rituali :)
Последна промена: 23 Јан 2012 12:16 by vistina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 16:28 #176326

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
За заспивањето на син ми никогаш не користев литература о д типот-како е најдобро да се заспие бебе, да учи да заспива само и сл., се водев чисто од мајчинската интуиција, која сметам дека е света :da:

Време за легнувањењ е тоа кое самиот го диктира, значи има ред кој самиот го наметнал, а јас го одржувам, во смисла ако знам дека заспива околу 22:00, отприлика саат време пред тоа е посмирена атмосферата, немаме некои бесни игри, гласно пуштен тв, ако сме на гости, гледам да дојдеме порано, зашто знам дека ако му помине дремката цела ноќ ќе станува и ќе се мачи.

Е сега, уште заспива кај мене на града, ама разретчуваме и со таа работа. Почнав веќе да оставам навечер со моите и го заспиваат, нешто што до пред некое време беше научна фантастика, ама ете изгледа му дојде времето, значи уште еден доказ дека сите деца си се приказна за себе.

Иначе се заспиваме на тросед, па следува префрлување, ама префрлувањево не смее да биде ни одма откако ќе заспие, ни предолго по заспивањето-така се буди господиот :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 17:44 #176341

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
Citam i se cudam kakvi premestuvanja dnevni sovi i slicni egzibicii spomnuvate.
Jas Lena nikogas ne sum ja ostavila da spie bilo kade osven denski nekogas vo kolicka. Se spie vo krevet i mene nikogas nema da mi bide jasno kako toa se zaspiva po podovi i dnevni sobi.

od 14 dena Lena zaspiva pomegu 8 i 9h navecer so 2 budenja za papanje vo 2 i vo 5. Posle 4 meseci pocna da se budi samo vo 5 a posle 8 pocna da prespiva 12h od 8.30 do 8.30h.
Vo svoja soba sama spie od polni 6 meseci.
Denski sekogas koga sme doma spie vo krevetce a sega veke i retko sme nadvor za spienje posto spie samo ednas vo deno cirka 2 i po casa.
Na prsti od edna raka mozam da izbrojam koga ne zaspala vo voobicaenoto vreme no toa bila i nevoobicaeni slucaevi.

Od koga e rodena pred spienje se galime dodeka pie mlekce, sega veke saka i prikazni da slusa i koga ke go isprazni sisenceto znae deka e vreme za spienje. Gasime svetlo pustame prispivna muzika i kraj na programata.
Ne veruvam deka nesto i fali zatoa sto ne spie so mene tokmu naprotiv. I na nea i treba nejzin prostor i odmor isto kolku i na mene. Pana kraj kraeva imam i jas potrebi kako zena i sporuga koi ne se ispolnuvaat bas so dete vo krevetot.

Isto taka ne mozam da kazam deka sum ja trenirala ednostavno od pocetokot smetzav deka taka e pravilno i deka imame ceeelm den da se gukame i galime i deka nokta e za spienje i odmor od se pa i edni od drugi.

Bas pred nekoja vecer bese malku nastinata i kaslase i mi bese strav da ne digne temperatura pa ja zemav so nas vo krevet za da ne stanuvame cela nok mm i jas. I devojceto posle polovina cas guskanje si stana si go zema perniceto i deklarirase "Lena odi nana sama" i si otide da spie vo svojot krevet :)

Moeto moto e deka zdrav son zlato vredi! Sum probuvala da vo nekolku navrati da i go "poremetam" redot no me tresnalo se po glava pa veke ne pravam eksperimenti.
Sto se odneusva do mene... moze da ne jade cel den ama da spie mora. I veruvam deka na sekoe dete ako mu se dade sansa ke zaspie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 18:21 #176344

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
Zvezdicka wrote:
Citam i se cudam kakvi premestuvanja dnevni sovi i slicni egzibicii spomnuvate.
Jas Lena nikogas ne sum ja ostavila da spie bilo kade osven denski nekogas vo kolicka. Se spie vo krevet i mene nikogas nema da mi bide jasno kako toa se zaspiva po podovi i dnevni sobi.

Моите спијат кај стигнат низ куќава, општа демократија што вика ЗЗ, и ништо не им фали. Многу ни е убаво баш така, кога ќе ни стане поубаво поинаку, ќе правиме поинаку.
Ни јас не верувам дека ќе ти стане јасно, ама и не гледам зошто па мора да ти стане јасно.
Секој си живее како сака или барем се труди :)
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 18:37 #176345

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
Не сум напишала дека преку ден синкото спие сам во соба, околу 3саата, нема никаков проблем со тоа, значи не бара да сум јас до него во секој можен момент. А и за преку ден прво во дневна се заспиваме, па го префрлувам, не гледам ништо лошо во тоа :) И јас сум за тоа дека спиењето е многу важно, баш затоа и му го одржувам "редот", ама опуштена сум во поглед каде спие-каде му е најзгодно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 23 Јан 2012 19:31 #176346

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
eh da saka i kerka mi da zaspiva sekade za nea mesto za spienje i e samo spalnata na drugo mesto nema sansi oko da sklopi ni preku den ni preku nok pred nekoj den sakase da spie so baba i vo nejzinata spalna no ne izdrza i pak si dojde vo nasata spalna inace eve edna nedela si spie vo krevetceto koe e zalepeno so spalnata pa ja i mm se sirime


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 24 Јан 2012 06:39 #176376

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Nie zaspivame samo vo spalna i toa specificno site seguskaat sin mi mi legnuva vrz mene cel i glavata na stomak nozete nadolu i taka zaspiva i nikako da go odviknam probav koga doznav deka sum bremena da mu objasnam ne be brate kako mislis od doenje da go odbivas vristi dete sakal na mese da spie,i noke koga stanuva sednuva na stomak pie sokce i pak si legnuva isto dodeka da zaspie posle go prefrlam vo krevetce.stanuva 2 pati obavezno. uste nekoj mesec pa ke mora da se uci so mm da zaspiva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 24 Јан 2012 07:08 #176383

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Блазе си ви. Ова моево ѕвере откако го одбив од цицање преку ден не сака да спие воопшто. Се сме пробале ама џабе. Дете не сака да спие и крај. Само се чудам од каде му е таа енергија. Иако тој си отспива 12 саати. Спие од 23:00 или 23:30 навечер до 11:00 или 11:30 наутро (тоа е веќе пладне додуша :) ). Инаку за навечер заспивање си има ритуал. Го зема шишето со млеко, бара да се изгаси светлото во спална и легнува да пие млеко. Се провртува 10тина минути во кревет и заспива. Некогаш и тој ми заспива на стомак како што вели Мирка за нејзиното, ама тоа е се поретко. Мм откако замина во Танзанија на работа сами се гушкаме во кревет, се врти наоколу по креветот и заспива. Не го ставам во креветчето негово да спие туку спие заедно со мене. Е сега, може грешам за тоа, ама тоа е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Време за легнување и ноќно спиење 24 Јан 2012 10:27 #176416

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Секој си знае што е најдобро за неговото дете, а и секој си ја знае ситуацијата по дома, па некои совети се тешки да се применат... Ама, Тара, двегодишно дете да легнува на полноќ а да станува на пладне :blink: повеќе ми личи на тинејџер :laugh: Шала на страна, децата треба да легнуваат рано и да стануваат рано, ништо не може да го замени ноќниот сон. пробај да го будиш секој ден во 08 на пр како за во градинка, па и те како ќе има потреба од дневен сон и рано легнување. Нормално секој ден по малку намалувај му, не нагло, пр буди го во 10:30, па после една недела во 09:45, па во 09 и т.н.

Јана е ептен ранобудна (станува во просек во 06:30, а со месеци стануваше во 05 па и порано, т.е штом и се примочкаше-се будеше и крај, станата е!) и релативно рано легнува (накај 21:30) но имам проблем преку ден да ја легнам пред 14:30-15 ч. И покрај ова, редовно ја будам т.е не и давам да спие повеќе од 2 ч. преку ден, зашто во спротивно спие 3,5 ч., се буди ненормално нервозна и плачлива, заспива во 22 а се буди во 05...се и се пореметува. Вака кога не спие повеќе од 2 ч преку ден, и правам некаков ред. Можеби за некого е сурово но јас си знам дека во спротивно, ако не ја будам на време, ќе си имам проблеми (нервозно ненаспано дете кое не сака ни да јаде ни ништо)...

Во ред е и демократија и се, ама сепак според мене за некои работи родителот треба да наметне ред, само и единствено за доброто на детето.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.