Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Патничко осигурување

Патничко осигурување 26 Јун 2012 19:16 #205408

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
moze ne e tuka mesto , ama ne najdov soodvetna tema
mene me interesira za patnicko osiguruvanje , familijarno, sto znaci so fransiza i bez fransiza , moze nekoj poupaten da mi objasni?
sakam za na odmor da izvadam ama posovetuvajte me kakvo mi treba i ako e nekoj faktor eve za Grcija i Crna Gora prasuvam
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 03:54 #205443

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Со франшиза значи дека ти учествуваш во штетата со онаа сума која е на франшизата. Над таа сума исплаќа компанијата, до таа сума се сам си поднесуваш.
За Грција задолжително треба да си имаш, додека за Црна Гора мислам дека не мораш.

Ако ти треба дополнително инфо - кажи
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 04:02 #205446

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
Za Grcija za eden den ne nosam nikakvo osiguiranje,i do sega za eden den ne mi e baral nikoj,a za odmor si nosam...Inace za Bugarija znam deka vrakjaat od granica ako nemas osiguranje..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 15:00 #205523

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
mamicka eve na primer vo edna osig.kompanija mi kazaa za fam.pat.osiguruvanje bez fransiza e 240 den , a so fransiza e 490 den, kakvo da izvadam spored tebe ?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 28 Јун 2012 02:20 #205557

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
dolphin so fransiza znaci deka ucestvuvas vo stetata na pr. ako e fransizata 150evra ti pokrivas do 150 evra a drugoto kompanijata a dokolku e bez fransiza pokriva se kompanijata taka da ova sto si go napisala predhodno sigurno ti kazale obratno so fransiza e poeftino od kolku bez i za crna gora izvadi si za tolku dena kolku sto ke bides javi se vo nekoja kompanija ke ti kazat potocno
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 15 Јул 2012 13:42 #207359

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
izvadiv za onolku denovi kolku sto ke prestojuvame , so fransiza , kako sto objasni gvendolin , ete kolku da imame nekakvo , ne daj boze da ni zatreba :krsti:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 10:18 #207766

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
Zenski za Albanija ne treba patnicko osiguruvanje taka?
Patnicko osiguruvanje mi treba za niz Grcija, pa da si zemam od najeftinoto osiguruvanje 15 dena sto vazi samo za Grcija ?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 10:22 #207767

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Mislam deka ima edno sto vazi za site zemji ne samo za grcija, takvo nie zedofme, i samo za 10-15 dena vazi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 10:27 #207768

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
За Албанија никогаш не сме зеле патничко осигурување, нити носевме сега во јули кога бевме. Никој не ни побарал на граница, а и не ни треба, зашто таму кога одиме како итен случај не ни земале пари.

По ново, ФЗО покрива здравствено осигурување за 12 земји (Албанија не е во нив), ама не знам дали за тие земји во овој случај треба патничко осигурување.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 17:29 #207800

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
За патничко осигурување ќе кажам дека никогаш никој нигде не ни побарал, ама ние заради наша сигурност, секогаш и секаде си носиме. Немам патувано нити еднаш надвор од МК без патничко осигурување, зборам за годиниве наназад одкако е воведено.

Инаку ние здравје, за едно помалку од 10 дена идеме во Метаморфозис, на вториот крак. Имаме резервирано многу убав смештај, идеме со друштво, и така :nanana:
Годинава демек Црна Гора, ама заради мојата бременост оценивме дека е најдобро да сме во Грција од неколку причини. Здравје до година ќе му ја мислиме за друго место (вајда :laugh: )
Последна промена: 19 Јул 2012 17:30 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 11:52 #207941

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
Ne mi e jasno, ova patnickovo osiguruvanje koj go bara na granica? nas lani za vo Grcka na granica ne ni gi pogledna polisite? Jas mislam deka za patuvanje vo EU baraat,a za Srbija, Crna gora, albanija Hrvatska ne treba da se vadi, osven ako samite ne sakame da se osigurame.
Ako nekoj znae tocno, neka pojasni!
Jas treba da odam za Albanija, preku Grcka pa se mislam da li da zemam osiguranje samo za Grcija 150 denari za 15 dena, ili da zemam polisa sto gi pokriva site nasi sosedi otprilika 350 za 15 dena.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 17:18 #207957

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Патничкото осигурување, тоа од 150 ден. ти важи било каде, нема врска дали Албанија или Грција. Нигде не е назначено. И за толку пари поарно да го имаш, отколку да се деси на граница или било каде да ти затреба, па да си расипеш одмор за некои си 600 ден. (кога би се зело за секој член на семејството).
Ја го вадев истото осигурување кога одев во Хрватска службено и не назначував дали е само за таму или за Србија, оти нели поминувам низ таа држава до конечната дестинација.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 18:07 #207963

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Big Sister wrote:
Патничкото осигурување, тоа од 150 ден. ти важи било каде, нема врска дали Албанија или Грција. Нигде не е назначено.

Ima razni vrsti, najeftino e da e samo za Grcija, ima drugi koi opfakaat poveke zemji i tie se poskapi.

Inaku jas sekogas vadam osiguruvanje bez fransiza, zasto razlikata vo cena e mala, a razlikata na lice mesto moze da bide golema.
Pred nekoja godina drugarka mi imase potreba od lekar, i toa ne za nesto seriozno, sumata bese 50 ili 60 evra a osiguruvanje bez fransiza za celo semejstvbo 1.000 denari, so nekoj aktuelen popust.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 22 Јул 2012 13:00 #207982

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
Na mojte polisi od lani bese naglaseno "Greece only", a i vo ponudite za ovaa godina ima baska za Grcija, baska Bugarija pa posle za site nasi sosedi i opsto za drugite od den cca.0.45 eur za den
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

patnicko osiguruvanje 21 Окт 2012 18:24 #218417

 • martin jovanovski
 • martin jovanovski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Zdravo za site na forumot sakam da mi pomognete okolu mojata dilema.Imam problemi so zdravjeto sakam da odam srbija na gosti ako mi se sluci nesto nesakajki da se izvrsi tamu operacijata ke dobijam li za vozvrat nesto ili patnickoto osiguruvanje nema nisto so toa...Fala odnapred
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 22 Окт 2012 03:48 #218458

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
Martin,jas imav mnogu losho iskustvo so patnicko osiguruvanje letovo i zatoa bi ti preporacala dobro da razmislish pred bilo kakva avantura..
Posledniot den od odmorot ja povrediv nogata vo Turcija(skrshena izluksirana koska i skinat ligament),bev dva dena vo privatna bolnica vo Kushadasi,a divnoto mi osiguruvanje se pogrizi da me podlozi i na dopolnitelen stres..
Za tie dva dena zborev bar so 4 nivni pretstavnici po telefon ,plus od bolnicata kontaktiraa so niv i nivniot odgovor na se beshe-pocnuva vikend ,nemame lekar ovde,si zamina ,pocekajte do narednata nedela...Da pocekam so skrshena koska ,otok i bolki oni da se soberat,da razgledaat dokumentacija i da odlcat dali na bolnicata ke i dadat case number koj ovie go baraaa?!!WTF?A toa shto imat 24 casovna poddrska znacelo deka 24 casa imalo nekoj pokraj telefon,ne rabotele oni za vikend..
Ne sakaa da odobrat magnetna rezonanca zashto,ve molam,bila mnogu skapa,po nivna procena 600-700 evra..a toa shto osiguruvanjeto beshe bez franshiza za med.troshoci do 30000 evra nikomu nishto...koga pobarav da mi organiziraat transport,ah ,ne ne,oni takvo neshto do sega ne pravele i nemale takov slucaj i da pocekame do narednata nedela..
Da ne odam i vo najsitni detali,iako od bolnicata mi predlozija operacija vednash,posle se ova znaev deka nema shansa da odobrat i deka se izvlekuvaat na sekoj mozen nacin...
Po splet na okolnosti moram da zaminam periodov pak vo stranstvo na kratko i ovojpat ke go kupam najskapoto premium osiguruvanje od kukja za koja sum sigurna deka raboti so bolnicite tamu kade shto ke odam, i pak ke se molam nishto da ne mi se sluchi...
Ti posakuvam srekja,kako i da odlucish..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 22 Окт 2012 03:56 #218459

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Мартин, ако си осигуран во државниот Фонд за здравство (т.е. земаш плави картони), обезбедено ти е осигурување во некои од соседните држави, мислам и Србија, но треба да одиш во Фондот само некој лист да ти пополнат и да ти дадат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 22 Окт 2012 04:04 #218461

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
Martin, mislam deka hronichni zaboluvanja ne pokruva patnichkoto osiguruvanje, taka da ako se raboti za hronichna dijagnoza a toa neli kje se vidi od intervencijata, nema nishto da ti pokrie patnichkoto osiguruvanje.

Isto taka ni fondot za zdravstvo nema da ti pokrie bidejki bash so nashite sosedi nemaat dogovori za sorabotka, a dokolku pak kje kazam se ustaovi deka si imal zdravstveni problemi pred da trgnes, imaat agenti koi toa kjego ispituvaat preku matichniot i sl,togash nishto nema da i pokrijat.

Patnichkovo osiguruvanje e ziva prevara, jas so deteto letovo akuten problem imavme stomachen virus so epi napad pa brza pomosh bolnichko lekuvanje vo solun i sl,i odsava tabah ne mi priznaa nishto bidejki ne sme se javile pred da ne odnesat vo bolnica so bra pomosh vo koja bolnica ima osiguritelnata kompanija dogovo?!?!? kako da toa beshe mozno.. Nejse si plativme privatno kolku eden cel odmor, i posle 400 evra beshe 1 bolnichki den so rizik si go izvivme porano deteto i si go odnesovme doma.

Ona shto kako sovet od advokat go dobiv e deka treba da se zema gold osiguruvanje na den shto e, 0/30 evra koshta, i kolku dena odish tolku dena si kupuvash. I koga nedaj boze kje se desi neshto, da prijavish na onoj broj od 24 h shto e, go pishuva na listot. I ako te zezaat, a ti si prijavil, poshto se snima se, i da ne ti pokijat so tuzba i so kamati i oshteta kje im zemesh se. I zatoa obichno se plakja.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: patnicko osiguruvanje 22 Окт 2012 04:41 #218471

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Да не шпекулираме дали ФЗО има склучено договор со соседните земји или не, еве го списокот директно од нивната веб страна:

Австрија
Белгија
Босна и Херцеговина
Бугарија
Германија
Италија
Луксембург
Романија
Словенија
Србија
Турција
Унгарија
Франција
Холандија
Хрватска
Црна Гора
Чешка

Извор

Осигурените лица кои привремено престојуваат (привано или службено, студиски престој, школување и стручно усовршување, престој во врска со меѓународно - техничка, научна и културна соработка и сл.), во земји со кои Република Македонија има склучено меѓународен договор за социјално осигурување, можат да користат бесплатна итна медицинска помош, врз основа на потврда што ја издава подрачната служба на Фондот, каде што е поднесена пријавата за задолжително здравствено осигурување.

Постапката за издавање на потврдата се поднесува по барање на осигуреното лице.

Кон барањето осигуреното лице ги приложува следните документи:

- потврда за здравствената состојба, издадена од избраниот лекар
- наод, оценка и мислење на лекарската комисија на Фондот

Потврдата не се издава на осигурени лица за кои е утврдено дека боледуваат од акутни болести или акутни влошувања кај хронични болести.


Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 12 Фев 2015 03:46 #253642

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
Мајки со синчево ќе одам на гости во Германија 15 дена, авионски од солун, ми треба да извадам патничко осигурување или не?


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 12 Фев 2015 15:55 #253646

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Jas bi izvadila
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 12 Фев 2015 17:02 #253647

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Мене ми се случило во СК да ми побараат на пасошка да покажам дека имам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 12 Фев 2015 17:09 #253648

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2965
 • Thank you received: 1368
Dosega patnicko osiguruvanje ne ni pobarale nikade, ama pak zatoa imame sekogas. Vo sekoj slucaj, podobro e da go imas otkolku da go nemas ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 12 Фев 2015 20:22 #253651

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
I da ne pobaraat, podobro da imas za 'nedaj boze'
The administrator has disabled public write access.

Ре: Патничко осигурување 13 Фев 2015 15:10 #253654

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
sekogas nosam patnicko osiguruvanje oti da ne im tekne da pobaraat. a dosega nitu ednas ne mi pobarale.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.