Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Патничко осигурување
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Патничко осигурување

Патничко осигурување 27 Јун 2012 00:16 #205408

 • Dolphin
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 2505
moze ne e tuka mesto , ama ne najdov soodvetna tema
mene me interesira za patnicko osiguruvanje , familijarno, sto znaci so fransiza i bez fransiza , moze nekoj poupaten da mi objasni?
sakam za na odmor da izvadam ama posovetuvajte me kakvo mi treba i ako e nekoj faktor eve za Grcija i Crna Gora prasuvam

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 08:54 #205443

 • mamicka
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • :)
 • Теми: 868
Со франшиза значи дека ти учествуваш во штетата со онаа сума која е на франшизата. Над таа сума исплаќа компанијата, до таа сума се сам си поднесуваш.
За Грција задолжително треба да си имаш, додека за Црна Гора мислам дека не мораш.

Ако ти треба дополнително инфо - кажи

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 09:02 #205446

Za Grcija za eden den ne nosam nikakvo osiguiranje,i do sega za eden den ne mi e baral nikoj,a za odmor si nosam...Inace za Bugarija znam deka vrakjaat od granica ako nemas osiguranje..

Ре: Патничко осигурување 27 Јун 2012 20:00 #205523

 • Dolphin
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 2505
mamicka eve na primer vo edna osig.kompanija mi kazaa za fam.pat.osiguruvanje bez fransiza e 240 den , a so fransiza e 490 den, kakvo da izvadam spored tebe ?

Ре: Патничко осигурување 28 Јун 2012 07:20 #205557

 • gvendolin
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 235
dolphin so fransiza znaci deka ucestvuvas vo stetata na pr. ako e fransizata 150evra ti pokrivas do 150 evra a drugoto kompanijata a dokolku e bez fransiza pokriva se kompanijata taka da ova sto si go napisala predhodno sigurno ti kazale obratno so fransiza e poeftino od kolku bez i za crna gora izvadi si za tolku dena kolku sto ke bides javi se vo nekoja kompanija ke ti kazat potocno
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Патничко осигурување 15 Јул 2012 18:42 #207359

 • Dolphin
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 2505
izvadiv za onolku denovi kolku sto ke prestojuvame , so fransiza , kako sto objasni gvendolin , ete kolku da imame nekakvo , ne daj boze da ni zatreba

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 15:18 #207766

 • zence
 • Присутен
 • toddler
 • Теми: 434
Zenski za Albanija ne treba patnicko osiguruvanje taka?
Patnicko osiguruvanje mi treba za niz Grcija, pa da si zemam od najeftinoto osiguruvanje 15 dena sto vazi samo za Grcija ?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 15:22 #207767

 • ljubica78
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 669
Mislam deka ima edno sto vazi za site zemji ne samo za grcija, takvo nie zedofme, i samo za 10-15 dena vazi.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 15:27 #207768

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
За Албанија никогаш не сме зеле патничко осигурување, нити носевме сега во јули кога бевме. Никој не ни побарал на граница, а и не ни треба, зашто таму кога одиме како итен случај не ни земале пари.

По ново, ФЗО покрива здравствено осигурување за 12 земји (Албанија не е во нив), ама не знам дали за тие земји во овој случај треба патничко осигурување.

Ре: Летен одмор 19 Јул 2012 22:29 #207800

 • bubamara
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
За патничко осигурување ќе кажам дека никогаш никој нигде не ни побарал, ама ние заради наша сигурност, секогаш и секаде си носиме. Немам патувано нити еднаш надвор од МК без патничко осигурување, зборам за годиниве наназад одкако е воведено.

Инаку ние здравје, за едно помалку од 10 дена идеме во Метаморфозис, на вториот крак. Имаме резервирано многу убав смештај, идеме со друштво, и така
Годинава демек Црна Гора, ама заради мојата бременост оценивме дека е најдобро да сме во Грција од неколку причини. Здравје до година ќе му ја мислиме за друго место (вајда )
Последна промена: 19 Јул 2012 22:30 Од bubamara.

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 16:52 #207941

 • zence
 • Присутен
 • toddler
 • Теми: 434
Ne mi e jasno, ova patnickovo osiguruvanje koj go bara na granica? nas lani za vo Grcka na granica ne ni gi pogledna polisite? Jas mislam deka za patuvanje vo EU baraat,a za Srbija, Crna gora, albanija Hrvatska ne treba da se vadi, osven ako samite ne sakame da se osigurame.
Ako nekoj znae tocno, neka pojasni!
Jas treba da odam za Albanija, preku Grcka pa se mislam da li da zemam osiguranje samo za Grcija 150 denari za 15 dena, ili da zemam polisa sto gi pokriva site nasi sosedi otprilika 350 za 15 dena.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 22:18 #207957

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7257
Патничкото осигурување, тоа од 150 ден. ти важи било каде, нема врска дали Албанија или Грција. Нигде не е назначено. И за толку пари поарно да го имаш, отколку да се деси на граница или било каде да ти затреба, па да си расипеш одмор за некои си 600 ден. (кога би се зело за секој член на семејството).
Ја го вадев истото осигурување кога одев во Хрватска службено и не назначував дали е само за таму или за Србија, оти нели поминувам низ таа држава до конечната дестинација.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Патничко осигурување 21 Јул 2012 23:07 #207963

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
Big Sister напиша:
Патничкото осигурување, тоа од 150 ден. ти важи било каде, нема врска дали Албанија или Грција. Нигде не е назначено.


Ima razni vrsti, najeftino e da e samo za Grcija, ima drugi koi opfakaat poveke zemji i tie se poskapi.

Inaku jas sekogas vadam osiguruvanje bez fransiza, zasto razlikata vo cena e mala, a razlikata na lice mesto moze da bide golema.
Pred nekoja godina drugarka mi imase potreba od lekar, i toa ne za nesto seriozno, sumata bese 50 ili 60 evra a osiguruvanje bez fransiza za celo semejstvbo 1.000 denari, so nekoj aktuelen popust.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Патничко осигурување 22 Јул 2012 18:00 #207982

 • zence
 • Присутен
 • toddler
 • Теми: 434
Na mojte polisi od lani bese naglaseno "Greece only", a i vo ponudite za ovaa godina ima baska za Grcija, baska Bugarija pa posle za site nasi sosedi i opsto za drugite od den cca.0.45 eur za den
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

patnicko osiguruvanje 21 Окт 2012 23:24 #218417

Zdravo za site na forumot sakam da mi pomognete okolu mojata dilema.Imam problemi so zdravjeto sakam da odam srbija na gosti ako mi se sluci nesto nesakajki da se izvrsi tamu operacijata ke dobijam li za vozvrat nesto ili patnickoto osiguruvanje nema nisto so toa...Fala odnapred
 • Страна:
 • 1
 • 2
Модератори: Tessi, Molly
Страницата беше креирана за: 0.58 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.